Оподаткування внесків до недержавного пенсійного фонду (НПФ) та виплат з НПФ у 2022 році
Податкові пільги для вкладників-фізичних осіб
Відповідно до п. 166.3.5. Податкового Кодексу України фізична особа-платник податку має право включити до складу податкової знижки такі витрати, понесені ним протягом звітного року:
- суму витрат на сплату пенсійних внесків до недержавного пенсійного фонду на свою користь, але не більше, ніж 3480,00 гривень на місяць (відповідно до п. 169.4.1. Податкового кодексу України);
- суму витрат на сплату пенсійних внесків до недержавного пенсійного фонду на користь членів сім'ї першого ступеня споріднення (дітей, батьків, чоловіка, дружини), але не більше, ніж 50% від 3480,00 гривень на місяць, а саме не більше, ніж 1740,00 гривень на місяць (відповідно до п. 166.3.5 Податкового кодексу);
1. Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається до кінця року, наступного за звітним.
2. Витрати, понесені фізичною особою-платником податку, які він може включити до складу податкової знижки, повинні бути підтверджені документально. Таким документальним підтвердженням щодо сплачених внесків до недержавного пенсійного фонду є пенсійний контракт, платіжні документи про сплату внесків. Ці документи не надаються податковому органу, але підлягати зберіганню фізичною особою-платником податку протягом строку, необхідного для перевірки податковими органами правильності нарахування податкового кредиту.
Оподаткування виплат учасникам недержавного пенсійного фонду
1. Податковим агентом платника податку - учасника недержавного пенсійного фонду є адміністратор недержавного пенсійного фонду, який здійснює нарахування виплат.
2. Відповідно до п. 170.8.2. (Податкового кодексу України) адміністратор утримує і сплачує до бюджету податок з доходів фізичних осіб за ставкою 18 % (згідно з п. 167.1. Податкового кодексу) та військовий збір у розмірі 1,5 % від:
- 60 % суми виплати пенсії на визначений строк в день здійснення такої виплати;
- повної суми одноразової виплати в день здійснення такої виплати.
3. Відповідно до п. 170.8.3. Податкового Кодексу не оподатковуються податком з доходів фізичних осіб:
- суми виплат учаснику, якщо він отримав інвалідність 1 групи;
- суми виплати одноразової пенсії або пенсії на визначений строк, якщо вік учасника не менше 70 років, а також не більше 18 років.
4. Виплати спадкоємцям, які є членами сімей учасників першого та другого ступеня споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою.
5. Виплати спадкоємцям, які не є членами сімей учасників першого та другого ступеня споріднення, оподатковуються за ставкою 5% від суми виплати в день здійснення такої виплати. Ця норма не поширюється на спадкоємців, які є інвалідами, дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. При виплаті таким спадкоємцям застосовується нульова ставка оподаткування.
6. Відповідальними особами, за сплату податку на доходи фізичних осіб, є спадкоємці учасника.